Podłoga drewniana

Bardzo ważną kwestią jest odpowiedni wybór podłogi (http://muratordom.pl/wnetrza/podlogi-i-schody/szukamy-idealnej-podogi,125_3717.html). Powinna ona charakteryzować się wysokimi parametrami jakościowymi. Z tego powodu często stosowanym rozwiązaniem jest podłoga drewniana.

Podłoga drewniana posiada wiele zalet

Autor zdjęcia: Jeremy Levine Design

Podłoga drewniana posiada wiele zalet. Przede wszystkim cechuje się ona dobrą odpornością na uszkodzenia oraz na występowanie zmiennych warunków w danym pomieszczeniu. Należy ponadto nadmienić, że jest ona łatwa w montażu, a także stosunkowo często można ją poddawać renowacji. Warto wiedzieć, że podłogi drewniane mogą posiadać różnorodne wzory czy też kolorystykę. Mogą być one wykonane z różnych gatunków drewna, wśród których można wymienić drewno europejskie, amerykańskie, a także egzotyczne. Tak bogaty wybór sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Rodzaje podłóg drewnianych

Występują różne rodzaje podłóg drewnianych. Można wyróżnić m.in.:

  • dyle i deski parkietowe – są to elementy, które są największe, ale przy tym też najdroższe.
  • parkiet tradycyjny – jego elementy posiadają długość 30-50 mm oraz grubość wynoszącą 15-22 mm, a ich boki łączy się na wpust-wypust. Najczęściej jest sporo tańszy od deski parkietowej. Z reguły jest on wykonywany z krajowych gatunków drewna.
  • parkiet lamelowy – z wyglądu jest podobny do parkietu tradycyjnego. Różnica polega przede wszystkim na tym, że elementy tego parkietu łączy się ze sobą na styk. Jego zaletą jest to, że w większości przypadków jest znacznie tańszy niż parkiet tradycyjny.
  • mozaika tradycyjna – dostępna jest w płytach, które składają się z wielu drobnych elementów, które są naklejone na papier lub siatkę. Jest ona najcieńszą odmianą podłogi drewnianej, co sprawia, że najrzadziej można ją poddawać kompleksowej renowacji.